Ostatné

Tadelakt, náter hammamov

Tadelakt, náter hammamov

Tento ekologický a tradičný obklad stien sa v marockých hammamoch používa už veľmi dlho a je materiálom momentu, keď hovoríme o výzdobe interiéru. Tadelakt v arabčine znamená „hladiť“, „masáž“, ktorý nemá nič spoločné s hammammi, ale skôr s implementáciou, ktorá spočíva v dlhodobom vyhladení náteru, dodá tejto jemnej textúre. na dotyk, ktorý by uveril hladkému mramoru. Je to skutočne osobitná technika a ak ste si dobre neučinili ruku a nezvládli ju, musíte nechať profesionálov pracovať, najmä aby ste zabezpečili vodotesnosť vašej kúpeľne.

Krok za krokom

Zjednodušený recept

Budete potrebovať: Na asi 1 m2 a 0,5 cm hrubú vrstvu v 4 vrstvách: - 8 litrov bielej vody, - 4 litre bieleho Meudonu + pigmentu pre druhú vrstvu; - akrylové lepidlo na dlaždice, - vrúbkovaná špachtľa s jemnými zubami, - postrekovač, - vedro na miešanie, - hladidlom, - hladidlom, - malá, hladká lyžica na mačku, - pigmenty, - handry, - čistá voda , - kvalitné čierne mydlo dobrej kvality, - rukavice, - maska. Podklad musí byť dokonale pripravený s vrstvou vápna. Deň predtým pomocou špachtle naneste vrstvu lepidla na dlaždice vo všetkých smeroch, aby ste predišli nadmernej hrúbke.

Príprava povlaku "prvej vrstvy"1

V čistej nádobe zmiešajte 1 objem vápna s 2 objemami bieleho Meudonu. Prášok sa premieša do sucha, pridá sa asi 1 liter vody a počká sa, kým zmes nepije. Miešajte rukami, rozdrvte hrudky, pridajte trochu vody, aby ste získali mäkkú a hustú pastu. Zmes zakryte a uložte na chladnom a tmavom mieste.

2

Nasledujúci deň navlhčite oporu postrekovačom, odstráňte veľké množstvo omietky stierkou, položte ju na hladičku a začnite s inštaláciou rozdrvením a vyhladením omietky na lepidle. Zakryte všetky lepidlo, aby ste získali rovný povrch.

3

Potom povlak dotiahnite jazykom mačky. Netlačte príliš tvrdo, ale jemne, jemne, krúživými pohybmi, aby ste dosiahli pekný hladký povrch.

Príprava a inštalácia povlaku "druhej vrstvy"

1

Umyte vedro a všetky nástroje a potom zmiešajte 1 objem vápna na 1/2 objemu suchého bieleho Meudonu. Pridajte 1 liter vody, nechajte ju vypiť, premiešajte a pridajte vodu, aby ste získali pastu trochu silnejšiu ako predchádzajúca, hladkú a bez hrudiek. Keď je cesto pripravené, pridajte pigmentovú šťavu, ktorú ste riedili.

2

Dôkladne premiešajte rukami, aby ste odstránili všetky bubliny. Pridajte trochu vody, aby ste obnovili pôvodnú textúru.

3

Naneste náter ako na prvú vrstvu, dobre vyhlaďte, ale bez toho, aby ste príliš tvrdili, aby voda nevystrekovala.

4

Akonáhle si všimnete prvé praskliny, začnite topánku s mačacím jazykom, ktorý musí odstrániť všetky praskliny, ktoré sa následne vynorili.

Leštenie čiernym mydlom

Nasledujúci deň bol náter pokrytý škvrnami, jemnými trhlinami a konečný výsledok sme začali vidieť. Pripravte si časť čierneho mydla na časť vody, dobre premiešajte, aby ste získali veľmi lepivú, ale príjemne vonnú pastu. Pridajte jedno alebo dve rozšľahané vajcia, ktoré stvrdnú dno a tento prípravok štedro prejdú na stenu. Zmes preniknete dlhotrvajúcim vyleštením v koncentrických kruhoch dlaňou. Mikrokraky sú odhalené mydlom, ktoré ich zafarbuje tmavšie.

RADA PRO

Nie je možné uviesť údaj o dobe schnutia, je potrebné pred prechodom do druhej vrstvy jednoducho, aby povlak už nepatril pod slabým tlakom prsta.

Know-how - domáci dekor © La maison rustique - éditions Flammarion, 2006