Tipy

Vytvorte záhradu pre malé vonkajšie priestory

Vytvorte záhradu pre malé vonkajšie priestory

Prečo pestovať mikro-záhradu?© Fleur Louis

Pestovanie bylín a paradajok, aké potešenie!  

Dobrou správou je, že mnohé výhody záhradníctva sa vzťahujú aj na záhrady! Okrem fyzických výdavkov, ktoré budú zrejme menšie v malom priestore, kultivácia malého kúta zelene bude rovnako dobrá, ako keby ste mali veľa. Záhradníctvo si vyžaduje čas na oddych. Učí sa tiež trpezlivosť a pozorovanie, činnosti, ktoré znižujú stres, upokojujú napätie a upokojujú myseľ. Kultivácia vám tiež umožňuje zostať v kontakte s prírodou, dokonca aj v mestskom kontexte. Dotknutie sa zeme, siatie a zber zeleniny alebo korenia znamená udržiavať kontakt s naším prostredím, sledovať rytmus ročných období a uvedomovať si plynutie času. Vytvorenie a udržiavanie mikrozáhradky je tiež perfektnou rodinnou aktivitou. Každý sa môže zúčastňovať na svojom vlastnom meradle, dokonca aj tých najmenších, a je to skvelý spôsob, ako posilniť postavenie starších tým, že im zveríte každodenné úlohy, ako je napájanie alebo burina. Všetci vieme, že najlepšie paradajky sú tie, ktoré sami pestujete a že úrodu čerství zbierate! Toto je možno riešenie, ktoré prinesie deťom chuť surovej zeleniny alebo ich postupne zapája do prípravy jedál. Záhradníctvo, a to aj v malom rozsahu, znamená aktívne sa podieľať na ochrane biodiverzity. Pomáha to vzdelávať deti o ochrane prírody, pestovaní bez pesticídov a poskytovaní opeľujúceho hmyzu a motýľov novým kvetinám, ktoré sa dajú navštíviť. To je o to dôležitejšie, že v meste majú včely a iný hmyz len málo rastlín, v ktorých môžu pokojne prezerať. Ak sa snažíte zaviesť ekologické postupy doma, pestovanie malej záhrady je skvelý spôsob, ako recyklovať oplachovú a kuchynskú vodu na zalievanie balkónových rastlín. Akonáhle je záhrada taká malá, prinesie vám ohromné ​​estetické potešenie, aby ste ozdobili balkón alebo okná, skryli trochu nevzhľadné pohľady alebo vás chránili pred zvedavými očami. Úspešná výsadba vám dokonca umožní vyzdobiť interiér čerstvými kvetmi alebo voňavým eukalyptom.

Čo zasadiť na malom balkóne?© Fleur Louis

Aj malé jahody sú zábavné na malom balkóne  

Na balkóne môžete všetko pestovať (takmer)! Ak sa rozhodnete pre rastliny a odrody, ktoré vyžadujú málo miesta, nemajú neprimerané korene a majú obmedzené potreby vody, môžete takmer všetko prispôsobiť mierke priestoru, ktorý máte. Choďte na to bez váhania na korenie a jedlé kvety, ktoré sú spokojné s malým hrncom a príjemne ozdobia vaše jedlá. Myslite na reďkovky, šaláty a špenát, ktoré rýchlo rastú, nenáročné fazule a hrášok a jahody a stonky cherry paradajok, ktoré potešia deti. Pokiaľ ide o kvety, výber je obrovský: macešky, žiarovky, vresy, petrklíčiky, blatouchy, karafiáty, sedmokrásky ... Vyberte si odrody podľa orientácie vášho balkóna!

Niekoľko nápadov, ako zariadiť záhradu na balkóne  • © Fleur Louis
Drevené prepravky vytvárajú vynikajúce kontajnery  

Neexistuje nedostatok nápadov na vytvorenie záhrady s vreckami na malom priestore!

  • Môžete si samozrejme kúpiť kvetináče alebo kvetináče, ale neváhajte recyklovať alebo odkloniť najrôznejšie nádoby: plastové alebo kovové vedrá za predpokladu, že prepichnete dno, staré kufre lemované plastovými a ílovými loptičkami alebo črepníky z kvetináčov, ktoré absorbujú prebytočnú vodu, prepravky, bedne vína atď. Váš balkón bude osobnejší a krajší!
  • Použite vyššie uvedený priestor recykláciou rebríka, starej knižnice alebo malého schodíka naplneného kvetináčmi. Budete sa môcť kultivovať viac bez toho, aby ste zaberali príliš veľa miesta na zemi. Dbajte však na to, aby ste všetko zabezpečili, aby sa zabránilo pádu z vertikálnej záhrady vo vetre!
  • Existujú tiež stĺpy geotextílnych vreciek, ktoré umožňujú využitie výšky bez zasahovania na balkón. Pozastavenie je tiež dobrým riešením a tiež ochráni vašu kultúru pred možnými deťmi alebo príliš zvedavými mačkami! Hrnce s háčikmi existujú v záhradných obchodoch, ale nič vám nebráni v presmerovaní a zavesení každodenných predmetov (cedníky, vinobranie hrnce ...)
  • Ďalšie riešenie pre všestrannú mini-záhradu, odkloňte vozík, aký sa často vyskytuje v kuchyni alebo kúpeľni. Naplnením políc kvetináčmi alebo priamym podšívkou dna plastového vrecka môžete pestovať jahody a aromatické látky a dokonca ich premiestňovať tak, aby ste si mohli užívať maximum slnečného žiarenia, alebo ich naopak chrániť pred vetrom alebo príliš násilné slnko.
  • Máte možnosť získať vrecia z pytloviny alebo ryžové vrecká v syntetickom tkaní? Stačí prepichnúť dno, aby ste vytvorili perfektné kontajnery! Môžete tam dokonca pestovať zemiaky: hľuzy pochovať niekoľko centimetrov hlboko do zeme a zakrývať základňu stoniek počas rastu rastlín.

Mikrozáhradka na ulici!© Fleur Louis

Mikropodniky na ulici sú v móde

A závod v uliciach, už ste o tom niekedy premýšľali? Stále viac miest (Paríž, Lyon atď.) Implementuje „povolenia na ekologizáciu“ a umožňuje obyvateľom miest kvitnúť a ekologizovať mesto. Okolo stromov, v holých priestoroch alebo dokonca pozdĺž stien v odrezkoch z bitúmenu tak môže každý prispieť k skrášleniu svojho okolia a uhasiť smäd po zeleni! Niekoľko cibúľ, smrekových semien, hollyhockov, kríkovitých šalvie alebo zvonice, a to je v meste trochu zelenejšie a ešte jedno miesto na sedenie pre včely a motýle. Myslite tiež na „semenné bomby“, tieto gule z hliny, zeme a semien, ktoré sa môžu hádzať alebo ukladať na neobsadené pozemky alebo na cesty, a ktoré uvoľnia svoje semená, keď sú ideálne podmienky teploty a bude dodržaná vlhkosť.