Komentáre

Výukový program: Kintsugi, umenie opravy jedál vo veľkom štýle

Výukový program: Kintsugi, umenie opravy jedál vo veľkom štýle

Kintsugi je umenie japonského pôvodu, ktoré spočíva v povýšení krásy rozbitých keramických kúskov. Využitím viditeľnej a okrasnej opravy upozorňujeme nielen na opravený kus, ale aj na jeho históriu alebo vek. Použitie zlatého prášku alebo striebra umožňuje získať výsledok, ktorý je určite nedokonalý, ale tiež estetickejší, ako keby bol objekt opravený neviditeľným spôsobom, alebo dokonca aj keby zostal nedotknutý. Toto typicky japonské umenie zdobenia nedokonalostí tiež zdôrazňuje jedinečnosť každého kusu. Ak omylom alebo po čistiacej scéne zlomíte celú skupinu dosiek, po oprave získate všetky rôzne modely! Kintsugi vyžaduje opätovné lepenie kusov pomocou zmesi epoxidovej živice a zlata alebo striebra. Potrebné komponenty si môžete zostaviť sami, alebo si môžete kúpiť súpravu od spoločnosti Kintsugi v špecializovanom obchode.

Materiál

- rozbité riady (šálky, taniere, vázy, misky ...) - dvojzložková epoxidová živica na keramiku - pár gramov zlata v prášku - jemná kefa - drevené špachtle / tyčinky - latexové rukavice - tanier plastický

Rozpočet: 30 eur Trvanie: 1 hodina

Fázy

1. Nasaďte si rukavice a zmiešajte obe zložky epoxidovej živice s drevenou tyčinkou alebo špachtľou na jednorazovú plastovú platňu. Pridajte trochu zlatého prášku a premiešajte, aby ste získali homogénnu pastu.

2. Pomocou špachtle naneste trochu tejto pasty na jeden z okrajov rozbitého riadu a nechajte ju 1 alebo 2 minúty.3. Potom zvarte druhú časť rozbitého riadu tým, že na niekoľko minút pevne pritlačíte obidve hrany.

4. Jemným štetcom naneste zlatý prášok na „spoj“ medzi rôznymi kusmi. Zlato sa bude ukladať na ešte čerstvej živici. Potom jemne kefou s kefou vylaďte zlacenie a potom prefúknite, aby ste odstránili prebytočný zlatý prášok.

5. Nechajte pôsobiť 1 hodinu úplne. Ak je to potrebné, použite podložky (napríklad drevené tyčinky), aby ste zabránili tomu, aby sa zlaté zvary dotkli podložky počas sušenia.

Nakoniec

Všetko, čo musíte urobiť, je odhaliť vaše opravené poklady! Epoxidová živica nie je bezpečná pre potraviny, preto by sa položky opravované pomocou Kintsugi mali používať iba na dekoratívne účely. Dosky zaveste na stenu alebo ich použite ako upratanú alebo ovocnú misu, vychutnajte si kávu v šálkach, z ktorých boli opravené iba rukoväte a ostatné použite na vysadenie sukulentov alebo na uloženie vašich obľúbených šperkov!

Páčilo sa vám tento návod? Pošlite nám fotografie vašich opravených jedál pomocou kintsugi cez našu stránku na Facebooku a nájdite ďalšie nápady na našom Pintereste!