Užitočný

5 príslušenstva k vode inak

5 príslušenstva k vode inak

Tradičné zavlažovacie kanvice, staré dobré potrubie a automatické zavlažovanie už nie sú jedinými riešeniami na zavlažovanie záhrady alebo zelených rastlín. Dôkaz s týmito 5 objektmi, ktoré ešte možno neviete, ale ktoré môžu revolucionizovať zalievanie vašich plantáží rýchlejšie, ako si myslíte!

Záhradu zavlažujeme zahrabanými oyami

Táto technika zavlažovania je staršia ako 4 000 rokov, ale nikdy sa o nej nehovorilo tak ako dnes. „Oya“ alebo „olla“ je porézny terakotový hrniec, ktorý je pochovaný. Každý týždeň ho napĺňame vodou na vrchol (záhradnou hadicou alebo zavlažovacou nádobou, napriek tomu sa toho príliš rýchlo nezbavíme). Zalievanie sa potom vykonáva veľmi postupne, voda zvlhčuje zeminu, keď prechádza cez poréznu stenu. Výsledok: pôda nevyschne, rastliny nie sú vystavené stresu a dosiahnuté úspory vody sú značné. A dobré správy, existujú dokonca aj oyas, ktoré sa vysádzajú v kvetináčoch a zelených rastlinách, aby ste mohli využívať túto metódu predného zavlažovania na balkóne alebo doma. Tiež ideálne na zalievanie, keď tam nie ste!

Pochovaná terakotová nádoba na jemné zavlažovanie

Sadenice zalievame plačúcou piesňou

Predok zavlažovania sa tiež môže dostať do popredia, pretože záhradníci znovu objavili svoje cnosti na krehké rastliny a sadenice. "Chantepleure" nie je nič iné ako terakotová lopta na základni prepichnutá malými dierami. V hornej časti otvor umožňuje priechod vzduchu. Predmet je ponorený do vedra s vodou, až kým sa nenaplní, potom je otvor zasunutý palcom, aby sa zabránilo úniku vody. Po umiestnení nad rastliny, ktoré sa majú zalievať, zdvihnite prst a uvoľnite vodu tečúcu v jemnej dažďovej sprche. Toto originálne gesto a krása predmetu priťahujú stále viac a viac záhradných nadšencov a obyvateľov mesta, ktorí znovu objavujú šťastie zalievania svojich pestovateľov!

Použitie chanteur, ďalšej techniky predkov na znovuobjavenie

Zeleninovú záhradu zalievame systémom „Kondenskompressor“!

Poznáte systém „Kondenskompressor“? Za týmto nevysloviteľným názvom sa skrýva jednoduchá, efektívna a veľmi hospodárna technika zavlažovania. Princíp spočíva v umiestnení dvoch plastových fliaš obsahujúcich 1,5 a 5 litrov vody na povrch zeme. Malý, rozrezaný na polovicu, je naplnený vodou po povrch. Veľká, z ktorej bola odstránená iba základňa, je umiestnená nad ňou so zatvoreným viečkom. Pri pôsobení slnka sa voda vyparuje, kondenzuje na stenách veľkej fľaše a kvapká, až kým nezmočí zem. Teda všetka voda použitá na zavlažovanie sa používa v zariadení bez rizika vyparovania alebo odtoku do podzemnej vody. Podľa fanúšikov tejto techniky môže dosiahnutá úspora vody dosiahnuť až 90% v porovnaní s tradičným zavlažovaním, ale okrem toho sa na zavlažovanie plodín môže použiť aj morská alebo brakická voda. Revolučná?

Za týmito dvoma fľašami je revolučná zavlažovacia technika

Paradajky posypeme kvapkaním

Odkvapkávacie systémy, ktoré sú plné zdravého rozumu, udržiavajú vlhkosť pôdy bez zvlhčovania lístia, čo môže byť skutočne dobré pre zalievanie odrôd, ktoré trpia chorobami kryptogamu, ako sú paradajky. Tieto zariadenia sú napojené na vodnú rezervu (jednoduchú fľašu) alebo na potrubie a postupne zavlažujú rastliny priamo pri koreňoch. Pretože odparovanie je obmedzené na maximum, dosiahnutá úspora vody sa odhaduje na 50% v porovnaní s tradičným zavlažovaním.

Menšie odparovanie, väčšie úspory vody

Zelené rastliny zalejeme hmlami

Konev môže byť aj doma vystavená konkurencii! Drvivá väčšina našich izbových rastlín skutočne oceňuje vysokú vlhkosť, napríklad v trópoch, z ktorých väčšina pochádza. Ak je vzduch príliš suchý, kvôli poveternostným podmienkam, nedostatočnému vetraniu, kúreniu alebo izolácii nemá zmysel viac ich zalievať, mali by sa zamlžiť. Mnoho modelov môže zvlhčiť listy, čo nielen zvyšuje vlhkosť okolia, ale aj prach a vystrašuje roztoče! Dobrá zámienka pre investíciu do krásneho vintage hmla, ktoré poteší vaše orchidey!

Krásny dekoratívny predmet na zahmlievanie vašich zelených rastlín!