Užitočný

Pripravte si jeho žihľavový hnoj alebo hlbinný hnoj

Pripravte si jeho žihľavový hnoj alebo hlbinný hnoj

Žihľava ... Aký paradox, pretože za týmto menom s niekedy bolestivými spomienkami skrýva jednu z najužitočnejších rastlín v záhrade. V skutočnosti korenistá žihľava obsahuje vzácne minerály, vitamíny a dusík, všetky zložky, ktoré podporujú rast rastlín. V niektorých regiónoch s „krátkou sezónou“, najmä horskou, je zaujímavé zrýchliť rast rastlín, pričom hrozí, že sa pred dozretím plodov nezačne chladné obdobie. Všeobecnejšie povedané, tekutý hnoj sa bude používať s mierou, aby sa na jar mierne podporilo alebo aby sa posilnila práve vysadená rastlina. Pri príliš vysokej dávke nadmerne podporuje listy a zabraňuje prirodzenej práci pôdnych mikroorganizmov, ktorých úloha je nevyhnutná pre rovnováhu rastlinnej náplasti. Všimnite si, že aj iné rastliny, ako je kostival, vynikajú aj z hnoja. obtiažnosť : ľahké náklady : zadarmo Potrebné náradie : - 2 vedrá s objemom približne 20 litrov - 1 štandardná kanvica s objemom 12 litrov - cedník - prerezávač - rukavice - dažďová voda

Krok 1: Zozbierajte dažďovú voduIdeálne je, aby bol váš tekutý hnoj v dažďovej vode. Uisťujeme vás, že tiež pracuje s vodovodnou vodou, ale vodovodná voda obsahuje vápno a škodlivé prvky (chlór, jód, ozón atď.), Ktoré ničia časť mikroorganizmov potrebných na fermentáciu. tekutý hnoj a spomaliť proces. Táto voda sa preto musí nechať usadiť 1 alebo 2 dni.

V tomto príklade bude robiť našu prácu koliesko umiestnené pod previsom strechy.

Krok 2: Rezané žihľavyNajprv si dajte pozor, aby ste sa chránili. Potom nakrájajte mladé výhonky na tie, ktoré nemajú na začiatku žiadne semená. Vyhnite sa svahom, kde sú žihľavy zažltnuté, čo je znakom nedávneho prechodu zabíjača buriny. Nakrájajte naň dobrú dávku, čo umožní získať približne dvadsať litrov tohto vzácneho lieku.

Krok 3: Naplňte vedroNaplňte vedro bez stlačenia. Ak ste žihľavy vytiahli, teraz je čas odstrániť korene. Žihľavy môžete nakrájať na malé kúsky alebo ich nechať celé. Táto voľba nemá veľký vplyv na výsledok. Váš hnoj môže byť pripravený skôr, ak ho nakrájate na malé kúsky, ale existujú aj ďalšie faktory, ktoré sú pre jeho úspech oveľa kritickejšie.

Naplňte vedro a položte na žihľavy plochý kameň, ktorý ich udrží na dne tak, aby boli pri plnení vodou ponorené. Je lepšie použiť vedro ako odpadkový kôš, ktorý sa bude ťažko pohybovať a ktorý komplikuje manipuláciu počas filtrácie.

Naplňte vedro takmer na vrchol. V tomto okamihu budete mať asi 1 kg žihľavy pre 10 litrov vody, čo je ekvivalent plnej kanvy. To je dobrý základ pre začatie kvasenia.

Krok 4: FermentáciaZa pár dní budeme schopní odstrániť kameň, ktorý už nebude pri miešaní užitočný. Teraz vložte vedro na miesto, kde sú malé teplotné výkyvy. Začiatkom leta bude trik robiť chránené miesto alebo pivnica. Varovanie! Žihľavový hnoj voní veľmi zle, takže ho nenechajte na prahu vašich dverí, aby ste si oslnili interiér.

Miešajte paličkou každé dva alebo tri dni počas 1 až 2 minút. Fermentácia spôsobí na povrchu malé bubliny, je to normálne. Keď bubliny zmiznú alebo zmiznú, je na čase urobiť ďalší krok. Zvyčajne k tomu dôjde na konci prvého alebo druhého týždňa v závislosti od podmienok skladovania.

Krok 5: FiltráciaPoložte cedidlo na druhý vedro a nalejte hnoj. Cedník je ideálny, ale jednoduchý trik - tyl, tkanina alebo dokonca jednoduchý mop - dokáže urobiť aj ten trik. Opäť sa neodporúča kontakt s pokožkou hnoja, pretože aj po umytí rúk bude nejaký čas zapáchať.

Krok 6: PrípravaPoužite stupnice na vedre (väčšina z nich) na zníženie hnoja vodou. Počítajte 1 liter hnoja na 10 litrov vody, ak vodu, a 1 na 5 ako sprej. V druhom prípade nemusí byť potrebné znova filtrovať látku, aby sa zabránilo upchatiu otvoru postrekovača, premýšľajte o tom! Uvedené množstvá hnoja dostatočne riedia tak, aby nebol príliš virulentný. Upravíte nadol alebo nahor podľa svojich vlastných skúseností.

Preneste tekutý hnoj do kanvy. Zvyšný hnoj môžete ponechať na chvíľu vo vzduchotesnej nádobe. Ak ho necháte na čerstvom vzduchu, fermentácia bude pokračovať v riziku, že stratí svoje cenné vlastnosti.

Tam idete, paradajky oslavujú!