Komentáre

Ako správne leštiť kus nábytku?

Ako správne leštiť kus nábytku?

Renovácia, leštenie, ochrana ... Voskovanie dreveného nábytku má veľa výhod. Áno iba tu, nevieš, kde začať. Tekutý alebo pastový vosk? Handra alebo kefa? Jedna alebo viac vrstiev vosku? Získanie pekného voskovaného nábytku nie je raketová veda. Postupujte podľa pokynov!

Fázy

- Pripravte nábytok pred voskovaním - Vyberte si vosk - Vosk drevený kus nábytku - Naneste jednu alebo viac vrstiev vosku - Vyleštite drevený kus nábytku

1. Pred voskovaním pripravte nábytok

Nábytok je možné voskovať, iba ak je pripravený na voskovanie. Konkrétne to znamená, že je samozrejme čistý, ale podľa potreby tiež brúsený a morený. Vždy je lepšie začať zo surového a čistého povrchu. Škrabance alebo diery musia byť tiež opravené. Pred nanesením vosku sa musí nábytok očistiť acetónom alebo terpentínom. Od týchto prvých krokov nezabudnite vetrať miestnosť, v ktorej sa dáte dobre, dajte si rukavice a chráňte si oči.

© Severské príbehy

2. Vyberte vosk

Existujú rôzne druhy „vosku“ (alebo leštidla) na voskovanie dreveného kusu nábytku: niektoré sú zafarbené, iné nie, všetko záleží na požadovanej povrchovej úprave. Z technického hľadiska máte na výber medzi tekutým voskom a pastovým voskom. Tekutú formu odporúčame na voskovanie nábytku s opracovanými lištami, pretože zabraňuje preťaženiu materiálu. „Pastovitá“ forma je rovnako účinná a jej výhodou je, že počas aplikácie netečie.

3. Vosk na drevený kus nábytku

Vosk sa môže nanášať pomocou látky (pre pastu) alebo štetcom (pre tekutý vosk). Nebudete si to neuvedomovať, kefa uľahčuje škvrny pre výklenky a lišty dreveného nábytku. V oboch prípadoch je tento princíp rovnaký: ponorte látku (alebo kefku) do vosku a krúživými pohybmi ju aplikujte na drevo. Nakoniec neváhajte odstrániť prebytočný lak čistou handrou.

© 123famille.com

4. Naneste jednu alebo viac vrstiev vosku© Toľko Paríž Na rozdiel od všeobecného presvedčenia musí byť vosk nanášaný v tenkej vrstve. Ak ju aplikujete okamžite v hrubej vrstve, výsledok bude nelichotivý, so špinavým a matným povrchom. Po nanesení prvej vrstvy vosku počkajte (najmenej jednu hodinu) a potom vyleštite. Pre každú vrstvu zopakujte tento zážitok a vosk aplikujte v smere na drevné vlákna. Ak hľadáte obzvlášť žiarivú patinu, tretej vrstve neuniknete!

5. Vyleštite drevený nábytok

Posledný krok, ktorý dodá vášmu drevenému nábytku všetok jeho lesk: leštenie. Po ponechaní vosku preniknúť do dreva na niekoľko hodín, nábytok dôkladne (ale nie príliš tvrdý) vtierajte nylonovou kefou vždy v smere vlákna. Keď dosiahnete požadovaný lesk, môžete prestať. Ak chcete svoj nábytok ešte viac vyleštiť, vyleštite ho veľmi jemnou handrou!