Užitočný

Ako upchať potrubie?

Ako upchať potrubie?

Čo môže upchať potrubia?

Drezová voda už nebude odtekať, sprchovací kút sa odmietne vyprázdniť alebo z vášho dreza vychádzajú pachy? Pozorovanie je jasné: vaše Potrubia sú zablokované, Vinníci? Väčšinou ide o organické zátky vyrobené zo zhlukov vlasov, chlpov tela, tukov alebo zvyškov jedla, ktoré blokujú tok vody. V iných prípadoch je to hardvérová zástrčka, t. J. Nerozpustné a pevné prvky blokujú vaše potrubie.

Či tak alebo onak, prvé pravidlo, aby sa zabránilo nutnosti odblokovať potrubieje zabrániť tomu, aby sa zablokovala! Preto je vhodné:

 • Nezahadzujte do potrubia pevný predmet.
 • Vezmite si vlasy, ktoré padli do sprchy, aby sa zabránilo ich hromadeniu v dolnej časti sifónu. Pred umývaním nevystavujte do umývadla oleje alebo mazivo a riad vyprázdnite do koša.
 • V obchode nájdete praktické filtre, ktoré môžete umiestniť do drezu alebo sprchy.
 • Malý tip: na zabránenie upchávania potrubia je ideálne malé kávové usadenie v dreze s trochou horúcej vody!
   

2. Unclog vaše potrubia s babičkou recepty

pre odblokovať potrubie bez uchyľovania sa k potenciálne nebezpečným chemikáliám uprednostňujú prírodné výrobky používané našimi babičkami, medzi ktorými:

 • Vriaca voda: nezabudnite naliať vriacu vodu do zablokovaného potrubia. Niekedy to stačí na zriedenie uzáveru, ak sa užije čo najskôr!
 • Jedlá sóda a biely ocot: 20 cl bieleho octu, 200 gramov jedlej sódy, 200 gramov hrubej soli. Zmiešajte prísady a nalejte do rúrky. Nechajte pôsobiť 20 až 30 minút, potom nalejte vriacu vodu.
 • Biely ocot so sódou: 1/3 bieleho octu, 1/3 sódy, 1/3 soli. Zmiešajte v nádobe, nechajte pôsobiť a nalejte vriacu vodu. Kyslé pôsobenie sódy umožňuje pri kontakte so soľou a octom ničiť baktérie a odstraňovať zátky.
   

3. Prírodné čističe odtokov

Ak chcete odblokovať potrubie, nájdete ho aj v obchode biologické čističe odtokov ktoré dlhujú svoju účinnosť prírodným mikroorganizmom, ktoré odstraňujú odpad.

Bez kyseliny alebo sódy pôsobia na organické zátky (hromady mydla, mastnoty, škrobu atď.) A nepríjemné pachy bez toho, aby napadli vaše potrubie. Biologicky odbúrateľné, sú zdravé pre vaše zdravie ... a pre životné prostredie! Prednostne by sa mal dať večer, aby produkt nechal pôsobiť a rozpustil viečko cez noc.
 

4. Inštalatérske triky na upchatie potrubia

Akonáhle uvidíte, že potrubie je zablokované, môžete:

 • Použite prísavku: pevne ju nasaďte na otvor potrubia, stlačením ju odsajte a opakujte postup, kým voda neodteká. Jednoduché a často efektívne!
 • Vyčistite sifón: umiestnite pod neho vedro na zachytenie akéhokoľvek odpadu alebo vody, odskrutkujte ho (pomocou klieští alebo odskrutkovaním zátky, ak je namontovaná). Odstráňte tam odpad zoškrabaním kefou, tampónom alebo vešiakom a potom ich vyčistite mydlovou vodou.
 • Vezmite inštalatérsku fretku: veľmi účinná proti materiálovým záslepkám je fretka nástroj vyrobený z vŕtačky, dlhého flexibilného kábla a rukoväte. Zabráni sa tým demontáži drezu! Kábel vložte do potrubia a potom otočte rukoväť v smere hodinových ručičiek, až kým nedosiahnete zástrčku. Zaveste ho a vykonajte pohyby zhora nadol, aby ste ho prepichli a rozbili.
   

5. Odblokujte potrubie vysokotlakovým čističom

Ak napriek všetkým pokusom zostane vaše potrubie zablokované, môžete ako poslednú možnosť (pred zavolaním inštalatéra) vyskúšať vysokotlakový čistič s odtokovou hadicou. Na vyčistenie potrubia vysokotlakovým čističom:

 • Pripojte hadicu k čistiacemu zariadeniu, aby ste pretlačili potrubie, aby sa nečistoty uvoľnili a rozložili.
 • Vložte trysku do otvoru potrubia a potom vodu pod tlakom. To by malo stačiť!
 •  

Ak sa vám napriek tomu stále nedarí vyprázdniť potrubia, musíte zavolať inštalatéra alebo špecializovanú spoločnosť.

Video: Manuálna čistička odpadov a odtokov Rospi Rothenbeger. (Júl 2020).