Informácie

Riešenie vápenca doma

Riešenie vápenca doma

Nevyzerá to ako moc, ale postupom času sa usadeniny vodného kameňa ukladajú všade v dome a postupne sú zakryté. V konečnom dôsledku vytvára nevzhľadné usadeniny na dlaždiciach, riadoch alebo keramických sanitárnych výrobkoch a môže dokonca spôsobiť vážne problémy s inštaláciou. Našťastie existujú riešenia a je možné sa ich v niekoľkých jednoduchých krokoch zbaviť. Postupujte podľa našich rád pre každú izbu v dome!

Odkiaľ pochádza vápenec v dome?

Je to voda z vodovodu, ktorá prirodzene privádza vápno do domu. V skutočnosti je zaťažený minerálmi počas svojej cesty zo zdroja do spracovania na spotrebu a jeho obsah vápenca závisí od pôdy, cez ktorú prešiel. Voda s kríženými pôdami kriedového typu bude teda bohatšia na vápenec a bude sa nazývať „tvrdá“, naopak voda prichádzajúca z oblasti, v ktorej sú piesočnaté alebo granitické pôdy, bude obsahovať menej a bude sa nazývať „mäkká“. Vápenec vo vode je preto pre nás prírodný a užitočný: čiastočne pokrýva naše každodenné potreby vápnika a horčíka (do 25%), čo sú prvky potrebné pre naše zdravie. Menej známe je to, že vápenec je tiež užitočný na distribúciu zdravej vody, pretože bráni rozpúšťaniu kovov, ako je meď v potrubí, vo vode.

Vápenec, prírodný a nevyhnutný prvok!

Vápencové problémy

Voda, ktorá je príliš bohatá na vápno, však môže v dome spôsobiť problémy. * Prádlo je drsné a málo príjemné na nosenie * Môže dráždiť suché a citlivé kože * Znižuje penivosť mydla a šampónov * Znečistí riad a poháre * Zanecháva na vodovodných kohútikoch, umývadlách neatraktívny nános. , vane atď. * Zanáša miešačky a sprchové hlavice Okrem týchto drobných problémov sa môžu vyskytnúť ďalšie následky, ak nebudete včas reagovať. Uložením odporov vašich zariadení (kanvica, ohrievač vody) zníži vápenec svoju účinnosť, čo vedie k veľkej spotrebe energie. Zablokovaním potrubí môže vodný kameň spôsobiť pokles tlaku a úniky v potrubiach alebo zariadeniach, ako sú radiátory alebo preplachovanie, alebo dokonca poruchy funkčnosti ohrievača vody.

Vápenec môže spôsobiť veľké problémy s inštaláciou

Rôzne zariadenia proti meradlu

Ak je voda slúžiaca vášmu domovu príliš tvrdá a obávate sa všetkých týchto nepríjemností, môžete použiť zariadenia proti vodnému kameňu. Sú niekoľkých typov: *Filter proti vodnému kameňu : vďaka polyfosfátom prepustí vodu a udrží vápenec. Filtračné vložky sa musia pravidelne vymieňať. *Zmäkčovač vody : inštalované pred nádržou na teplú vodu, obsahuje zrná polystyrénovej živice naplnené sodíkom, na ktoré sa pripevní vápnik a horčík vo vode. Tento systém je veľmi praktický na zásobovanie kúpeľní, ale nie je vhodný na spotrebu, pretože zmäkčená voda už neobsahuje dostatočné množstvo minerálnych solí. *Magnety proti meradlu : upevnené na potrubiach, vytvárajú magnetické pole, ktoré zabraňuje ukladaniu vápna v potrubiach. Na rovnakom princípe existujú aj magnetické čeľuste, ako aj magnetické umývacie gule pre práčku a umývačku riadu). *Elektrické pulzné zariadenie : vysielač automaticky vysiela impulzy do potrubí, aby sa zabránilo usadzovaniu vápna.

Riešenia existujú v prípade príliš tvrdej vody

Prekonávanie zubného kameňa v kuchyni, prírodné riešenia

Časté používanie vody v kuchyni vedie k zvýšenému riziku hromadenia vápna. Tu sú naše riešenia na odstránenie zubného kameňa a nájdenie lesklej kuchyne! Ak chcete umývať bez šmúh, namočte handričku do teplého bieleho octu a jemne ju otrite. Pred oplachovaním ju môžete dokonca nechať zapnutý ako obklad 30 minút. Hlinený kameň, tiež nazývaný kúzelný kameň, je účinný aj pre vápenec pre keramické alebo nerezové drezy. V extrémnych prípadoch môžete vyskúšať zmes bieleho octu, umývacieho prostriedku a citrónovej šťavy, aby ste upchali starý vápenec. Pre kohútiky nič neprekonáva citrónový kúsok na polovicu, ktorým budete trieť stopy vápenca. Kyselina citrónová, ktorú obsahuje, ich môže okamžite rozpustiť. Okuliare a karafy pošpinia pôsobením vápenca. Pre oživenie ich lesku ich utrite handričkou z mikrovlákna namočenou v citrónovej šťave a posypte soľou, aby sa mierne brúsil. Potom dôkladne opláchnite a okamžite utrite. Môžete ich tiež naplniť zmesou teplého octu a pred opláchnutím nechať pôsobiť 30 minút. Ak chcete odvápniť rýchlovarnú kanvicu, prevarte v nej vodu lyžičkou bieleho octu a potom ju dôkladne opláchnite. Následne bude čistá škrupina ustríc umiestnená do džbánu priťahovať vápenec a zabráni mu usadiť sa na odpore.

Biely ocot a citrón, prírodní spojenci

Odstraňte vápno v kúpeľni

V kúpeľni je vápenec všade pokrytý: na sklenených dverách sprchy, na dlaždiciach, na sprchovej hlave, v umývadle a vo vani ... Žiadne paniky, aj tu, jednoduché riešenia môžete uložiť deň. Opäť platí, že najlepšími spojencami sú citrónová šťava a biely ocot! Šetrite dlaždice a sprchové kúsky pomocou zubnej kefky namočenej v octe, použite impregnovanú špongiu na obklady a sprchové dvere, namočte sprchovú hlavu a rozobratý kohútik na 2 hodiny v zmesi bieleho octu a horúcej vody, a uvidíte, že vaša kúpeľňa znovu získa svoju žiarivosť! Na oživenie mramoru použite zmes neutrálneho oleja a citrónovej šťavy. V každom prípade nezabudnite nosiť rukavice, ktoré chránia vaše ruky, a dôkladne opláchnite vyčistené povrchy a predmety, aby ste odstránili zvyšky kyseliny citrónovej alebo octu.

Jednoduché gestá stačia na odvápnenie kúpeľne

Nakladanie s vápnom v práčovni

Tvrdá voda zanesie vašu práčku cez pranie a predčasne ju poškodí. Na trhu existujú tablety proti vodnému kameňu, ale môžete použiť aj prírodné a rovnako efektívne riešenie. Vákuovú práčku otočte o 60 ° s 3 pohármi bieleho octu v bubne. Toto čistenie môžete robiť 2 až 3 krát do roka v závislosti od tvrdosti vody vo vašej domácnosti. Tiež si všimnite, že vápno sa usadzuje ešte viac, keď je teplota vody vysoká; preto uprednostňujte pranie bielizne pri čo najnižšej teplote. Ak je vaše železo v mierke, skúste túto ľahkú manipuláciu: polovicu naplňte vodou a bielym octom. Dajte ju do polohy pary a nechajte trochu pary. Potom ju vypnite, aby fungovala 1/2 hodiny, potom opäť nechajte trochu pary a utrite všetky hnedé pruhy. Nakoniec nádrž vyprázdnite a vypláchnite.

Ocot, vzácny spojenec

Zbavte sa vodného kameňa na záchode

Toalety tiež rýchlo rastú, čo im dáva špinavý vzhľad, aj keď sú čisté. Aj tu stačí niekoľko jednoduchých výrobkov pre domácnosť, aby im dodali nový vzhľad. Môžete použiť zmes vody a kryštálov sódy (1 šálka na liter) a nechať pôsobiť 1 až 2 hodiny a trieť sa štetcom. Zmes bieleho octu a jedlej sódy bude tiež účinná pri odstraňovaní škvŕn a zakaleného vápna. Nakoniec, aby ste si zachovali návaly zubného kameňa, umiestnite čistú škrupinu ustrice, na ktorej sa vápenec prirodzene usadí. Stačí ho pravidelne vymieňať, aby ste obmedzili usadzovanie vodného kameňa v nádrži.